מדריך: ריכוך מים, סילוק אבנית - למה זה טוב?

מי הברז בארצנו הם מים קשים. הם מכילים משקעים ומלחים ואבנית מומסת הגורמת לנזקים כגון משקעי אבנית, נזקי צנרת, קלקול מכשירים ביתיים, סתימות צנרת, ירידת לחץ המים, צבע וטעם לא טוב במים ובעיות רבות נוספות. לצערנו, אלה הם רק חלק מנזקי האבנית שכמעט כל אזרח מודע להם והגורמים לירידה באיכות החיים ולנזק כספי ובריאותי.

כדי למנוע את נזקי האבנית אנו יכולים לאמץ את חידושי הטכנולוגיה, 'לרכך' את המים הקשים ולהפוך אותם ל'מים מרוככים' - טובים יותר.

ריכוך מים נעשה כיום ע"י הזרמת מי הברז דרך מרכך מים הסופח את האבנית ומתרענן מפעם לפעם ע"י מלח בישול נקי או מלח אשלגני.

חברת 'המטהר הנדסה וטיהור מים' היא יבואנית מקורית של מרככי מים אמריקאיים ומשווקת כבר 37 שנה מערכות מושלמות לריכוך מים. כל המרככים של חברת 'המטהר' נושאים תו תקן אירופי ו/או אמריקאי,  מיובאים מחו"ל ומיוצרים עפ"י מפרט חברת 'ג'נרל אלקטריק', עם אישורים חוקיים, פועלים ביעילות לאורך 20 עד 25 שנה, מונעים לגמרי אבנית ומותקנים עפ"י החוק!לחצ/י כאן: לקריאת מדריך מפורט על מרכך מים אוטומטי ממוחשב, יחיד

לחצ/י כאן: לקריאת מדריך מפורט על מרכך מים אוטומטי ממוחשב, כפול


כללי
מי הברז המסופקים ברוב איזורי הארץ עמוסים באבנית מומסת והם מוגדרים כ'מים קשים' עד 'מים קשים מאוד'.
מים קשים הם מים המכילים הרבה מלחי קשיות (מלחי סידן ומגנזיום) ואבנית מומסת.מלחי הקשיות משפיעים לרעה על איכות המים, מתגבשים לאבנית וגורמים נזקי אבנית, סתימות והוצאות כספיות.
באיזור קרית שמונה וסביבותיה, באיזור אילת ובמספר קטן של איזורים נוספים, מי הברז הם 'מים רכים' וכמעט אין בהם אבנית מומסת - מלחי קשיות. באילת המים הם תערובת של מים
מותפלים בשיטת אוסמוזה הפוכה יחד עם מי בארות מקומיות ובקרית שמונה הם מעוטי אבנית באופן טבעי.
עם הקמת מספר מפעלי התפלת מי-ים, ונכון לשנה זו (תשע"ב) חוברו איזורים נוספים בארץ למפעלי ההתפלה ובאותם איזורים איכות המים היא גבוהה וטובה מאוד והם מקבלים בעצם מים מותפלים לפני ערבוב עם מי התהום.
אבל בשאר האיזורים בארץ המצב הרבה יותר קשה. ברוב איזורי הארץ מעוניינים התושבים, בתי העסק ומפעלי התעשייה שיש להם מדיחי כלים, דוודי מים, מכונות כביסה, גופי חימום וכו' למנוע את נזקי האבנית. כאן, באה הטכנולוגיה לעזרתנו ואנו יכולים 'לרכך' את המים הקשים ולהפוך אותם ל'מים מרוככים', טובים יותר.
ריכוך מים נעשה כיום ע"י העברת מי הברז דרך מרכך מים.
מרכך מים סופח את מלחי הקשיות ומסלק אותם לביוב.
תהליך הספיחה והסילוק של האבנית מתבצע באמצעות חילוף יונים ומשתמש לצורך כך במלח בישול נקי או במלח אשלגני.

לחצ/י כאן: כמה אבנית יש במי השתיה באיזורכם כפי שנבדק על ידינו בפעם האחרונה.

מים רכים הם מים שבאופן טבעי יש בהם מעט מלחים ומעט אבנית מומסת ומלחי קשיות.
מים מרוככים הם מים שמלחי הקשיות והאבנית המומסת סולקו מהם.
ריכוך מים היא פעולת סילוק מלחי קשיות - אבנית מומסת במים - ממי הברז.
מרכך מים - אוטומטי או ידני - הוא מכשיר המסלק את מלחי הקשיות - האבנית המומסת - מהמים.

הערה:
בישראל משתמשים בביטוי 'מים רכים' (soft water) כאשר מתכוונים בעצם ל'מים מרוככים' (softened). זו טעות נפוצה ומטרת מאמר זה היא, בין השאר לתקן טעות זו ולשנות את המינוח המקובל בציבור ובקרב אנשי המקצוע העוסקים בהנדסת מים.
בינתיים, עד שהמושגים הנכונים ייקלטו, אנו נמשיך להשתמש במאמר בביטוי 'מים רכים' כאשר כוונתנו היא בדרך כלל ל'מים מרוככים', אלא אם כן צויין אחרת.

אנו נותנים שירות תחזוקה וחלפים למרככי המים של כל החברות בעולם!

softeners-valve-Logix-255-760-top-branded-hametaher FLECK-Valves softener-Twin-Kinetico-hametaher softener-Twin-Logix-255-764-all-salt-tank-hametaher  
Softener-logix-cabinet-Resized-to 266-by-hametaher Softeners-valve-960-255-General-Electrics-Autotrol-HAMETAHER Softeners-valve-50-PC-General-Electrics-Autotrol-440i-By-HAMETAHER Softeners-valve-Clack-by-HAMETAHER
Softeners-valve-Twin-255-462-General-Electrics-Autotrol-1480-HAMETAHER Softeners-valve-Twin-255-764-General-Electrics-Autotrol-2300-HAMETAHER softeners-Valve-268-Logix-hametaher-Israel-9pc SOFTENERS-VALVE-50pc-Fleck-5600-Econominder-BY-HAMETAHER-12-PERCENT-1834
softener-manual-operation-branded-hametaher

לדעת על כמות האבנית המומסת (קשיות כללית) שבמי הברז שלכם ובאיזור שלכם לחצ/י: לכמות האבנית המומסת (קשיות כללית) שבמי הברז שלכם.

כיצד משפיעה עלינו קשיות המים?
מי הברז המסופקים לתושבי מרכז שפלת החוף מכילים כיום בערך כ-340 גרם קשיות כללית (מבוטאת כפחמת סידן) ב-1000 ליטר מים, תלוי בעונות השנה ובאיכות מי הבארות המקומיות המעורבבים עם מי המוביל הארצי.
(לחצ/י כאן: למצוא את קשיות המים באיזור שלך! )

(לחצ/י כאן: לערכה הבודקת את קשיות המים )

כל מרכך מים אוטומטי תעשייתי מתוצרתנו מסלק יותר מ-98% מקשיות המים! מרמה של 340 גרם קשיות, אנחנו מצליחים להגיע ל-3-5 גרם קשיות כללית ב-1000 ליטר מים. מים כאלה מוגדרים 'רכים מאוד', הם נעימים למגע ואם נשטוף בהם כלי זכוכית, הם לא ישאירו כתמים לבנים.
במים מרוככים כמעט ואין בכלל אבנית וגם אם נרתיחם בקומקום או במכונת קפה, הם לא ישקעו אבנית. ליעילות כה גבוהה יש השפעה מכרעת על פעולתם התקינה של מכשירים תעשייתיים כגון דוודי קיטור, מתקני לחות, מכשירי עירפול, מכונות דפוס אופסט, הדפסת אופסט עצמה, מכשירי ייצור מזון, מכונות תעשייתיות וכד'

המסקנה המעשית מרמת האבנית הגבוהה במי הברז שלנו היא שמשפחה ממוצעת באיזור החוף שבין חדרה לגדרה, שאינה מצויידת במרכך מים ביתי (לפי החוק, אסור להתקין!), מכניסה אל הצנרת הביתית כמה מאות גרמים של אבנית מומסת בצורת מלחי קשיות, כל יום!
כמובן, לא כל מלחי הקשיות שוקעים ולא כל האבנית נשארת בבית, אבל חלק משמעותי נשאר.

כאמור, מלחי קשיות גורמים למים להיות 'קשים' - מים הגורמים לקשיים בהקצפת סבון, בכביסה ובניקוי. כך למשל, הדחת כלי זכוכית במדיח כלים המוזן במים רגילים (קשים), תשאיר על הכוסות כתמים לבנים, פסים או נקודות.
מלחי הקשיות הם בעיקר מלחי הסידן והמגנזיום שתרכובותיהם, בייחוד עם עם פחמה (קרבונט),  יוצרות משקע לבן של אבנית על גופי החימום, בצנרת, בדוודים, בקומקום וכד'.

בעייה כבדה יותר היא הצטברות אבנית-חלודה (אבנית מעורבת עם חלודה) בצנרת הביתית. הצטברות כזו, המתרחשת מהיום הראשון לכניסתכם לדירה חדשה, מקטינה את לחץ המים,
סותמת את ראשי המקלחת וראשי הברזים בכיור וגורמת מאוחר יותר לכתמים חומים באמבטיה ובכיורים.
בעייה נוספת ומוכרת של מלחי הקשיות היא שהם שוקעים בצורת אבנית בנקודות רגישות בצנרת הבית (גם אם הצנרת היא פלסטית!) כגון בזויות ובנקודות הסתעפות של הצנרת.

האבנית הנוצרת ממלחי הקשיות מצטברת גם במכשירי הבית, כגון מכונת הקפה, מדיח הכלים, מכונת הכביסה, קולטי השמש  ובדודי השמש ו/או החשמל.
קשיות המים בישראל נגרמת בעיקר מכך שמי גשמים הם 'תוקפניים' כלפי הסלעים המהווים חלק עיקרי מהתשתית הגיאולוגית בארצנו. הגשמים יורדים לקרקע, זורמים דרך שכבות הקרקע והסלעים, מצטברים במאגרי מי התהום (אקוויפרים) וממיסים בדרכם קרקעות וסלעים גיריים ו/או מלוחים.
כך קורה שהצרכן שמשלם עבור המים במיטב כספו, מקבל כמות גבוהה של אבנית במים וזו גורמת נזקים, אי נוחות והוצאות כספיות.

מה ניתן לעשות כנגד קשיות המים וסתימות באבנית?
לשמחתנו, באה הטכנולוגיה לעזרתנו ואנו יכולים 'לרכך' את המים הקשים ולהפוך אותם ל'מים מרוככים', נעימים יותר. ריכוך מים נעשה כיום ע"י העברת מי הברז דרך מרכך מים.
מרכך מים סופח את מלחי הקשיות ומסלק אותם לביוב. תהליך הספיחה והסילוק של האבנית מתבצע באמצעות חילוף יונים ומשתמש לצורך כך במלח בישול נקי.

ארבעה סוגים של מרככי מים מקובלים בשוק (לחצ/י כדי לראות פירוט):
1. מרכך מים תרמילי.
2. מרכך מים ידני.
3. מרכך מים אוטומטי תעשייתי, יחיד.
4. מרכך מים אוטומטי תעשייתי, כפול.


מרכך מים תרמילי מגיע כרכיב בתוך מדיח הכלים או במכונת הקפה או מכונת האספרסו הביתית. אין שליטה על איכות המים הרכים שהוא מפיק ולמען האמת, מי שלא מצוייד בערכת קשיות, אף פעם לא יודע בוודאות אם המרכך המובנה שלו פועל נכון.

מרכך מים ידני הוא זול (400 - 800 ש"ח בערך) , פשוט במבנהו אך מסובך להפעלה. מדובר במיכל מתכתי, בעל שתי יציאות למים וממולא בשרף (Resin) פלסטי. מרכך ידני דורש עבודה רבה יחסית, התעסקות תכופה ומעורבות של גורם אנושי בבדיקה, ביקורת, מילוי מלח מעצבן והפעלת רענון ידנית - כולם גורמים בסופו של דבר לתיפקוד לא מושלם הגורם נזקים כספיים גבוהים.

מרכך מים אוטומטי תעשייתי הוא יקר יותר (החל ב- 3400 ש"ח ועד 10000 ש"ח ויותר), מורכב יותר, אך פעולתו אוטומטית לחלוטין. נותר רק לזרוק מפעם לפעם למיכל המלח 0.5 - 1 שק של מלח מיוחד וכל השאר מתבצע מעצמו. בדגמים מסויימים (ראה בהמשך) יש התרעה אוטומטית גם על חוסר במלח.


היבטים חוקיים
התקנת מרכך מים לשימוש פרטי אסורה עפ"י החוק!

החוק אוסר התקנת מרכך מים רק לבית פרטי . לשימוש עסקי - מותר!
אם יש לכם עסק הדורש מים רכים לתפעולו, זכותכם עפ"י החוק, להתקין מרכך מים לצורך כך. יש מגבלות מסויימות בקשר להיקף צריכת המלח וכמות המלח המשוחררת לביוב אולם לקוחות שלנו שניהלו את העסק שליד ביתם והיו חייבים מים רכים לתפעולו, התקינו ליד הבית הפרטי מרכך מים !
למיטב ידיעתנו, עדיין לא הובהר בפסיקה משפטית הגבול הדק שבין בית פרטי לבין עסק שליד הבית הפרטי, אך לדעתנו במידה וקיימת הפרדה בין העסק לבין הבית הפרטי מותר להתקין עבור העסק מרכך מים. דוגמה לעסקים שמותר להתקין עבורם מרכך מים:  עסק פרטי להשכרת כלים, מרפאת שיניים, טיפול בזרמי מים, בריכה טיפולית, מגדלי דגי נוי, ייצור עוגות, ייצור סלטים, ייצור מוצרי חלב, גן ילדים.

לעומת המגבלות על הבית הפרטי הרי למגזר העיסקי אין כל בעייה. מותר לכל עסק, בית קפה, מרפאת שיניים, בית דפוס, מפעל, חנות וכו' להתקין מרכך מים.
פשוט מותר!


ע"י חקיקת חוק מיוחד ובנימוק של הגנה על איכות הסביבה, מונעת הממשלה מהצרכן הפרטי להגן על עצמו ולרכך את המים שהיא בעצמה מספקת כשהם מלאים באבנית.

הממשלה מונעת התקנת מרכך מים רק מהצרכן הפרטי!

כל שאר המגזרים במשק: התעשייה, המסחר, עסקים, עצמאים וחברות - יכולים להתקין מרככי מים תחת מגבלות מסויימות, משום שהכמות הגדולה של האבנית במים לא מותירה להם ברירה.
התוצאה היא שהאזרח הוכנס אל בין פטיש איכות הסביבה ובין סדן נזקי האבנית. הנזקים מועמסים על תקציב המשפחה כמיסוי סמוי מטעם הממשלה - זו שהיתה צריכה לספק לנו מי שתיה ללא אבנית מומסת.

האם החוק צודק?
לדעתנו, לא לגמרי.
הסיבה היא שלדעתנו החוק גורם בעצם לפגיעה גדולה יותר בסביבה ובאיכות השפכים. מי שאין לו מים רכים, נדרש לשים הרבה יותר מלח במדיח הכלים (גם בתוך מדיח הכלים שלכם יש מרכך מים המופעל ע"י מלח) ומשתמש בפי 2 יותר סבון, חומרי כביסה, שמפו וכדומה, שכולם יחד מכילים הרבה יותר מלח ממה שצרך מרכך המים.

עובדה - לאחר קבלת החוק נגד הצרכן הפרטי, כמות הנתרן והכלורידים במי השפכים דווקא עלתה!

מאז שנת 1979 שיווקנו אלפי מרככי מים ממגוון דגמים.
נכון לשנת תשע"ב, משווקת 'המטהר'  36 דגמים לפי החלוקה הבאה:

3   דגמים של מרכך מים ידני.
18 דגמים של מרכך מים אוטומטי יחיד.
12 דגמים של מרכך מים אוטומטי כפול.
3   דגמים של מרכך מים אוטמטי משולש.  
בדרך כלל מקובל להשתמש במרכך מים אוטומטי הנמכר בדגמים שונים ובגדלים שונים. 

היבטים של טעם, בריאות, חסכון  ואיכות חיים
ריכוך מים לא פוגע בטעם שלהם ואינו משפיע על צבעם, ריחם וכד'.
ההבדל היחידי בין מים מרוככים (רכים)  למי ברז רגילים (מים קשים) הוא הבדל מסויים בהרכב היונים המומסים בהם. במים רכים יש הרבה פחות יונים של אבנית (מגנזיום וסידן) ומעט יותר יונים של נתרן מאשר במי רשת המים העירונית. תוספת יוני הנתרן אינה גדולה והיא משמעותית רק עבור חולים הזקוקים לדיאטה דלת-נתרן. בחצי מלפפון חמוץ, יש יותר נתרן מאשר כל התוספת של הנתרן מהמים הרכים.

שתיית מים רכים לא פוגעת בבריאות. ישנן טענות בלתי מבוססות שמים רכים הם, מסיבה כלשהיא, בריאים פחות. אנו קובעים באורח חד-משמעי שאין הדבר אמת! מיליוני משפחות בעולם שותות מים רכים מאוד והדבר רק משפר את בריאותן! בשוייץ, טיבט, במרומי האלפים, במעיינות נהר הרהיין, בדרום אמריקה  ובמורדות ההימלאיה, רוב מי השתייה מגיעים מהפשרת שלגים. מי הפשרת שלגים הם 'מים רכים' וכמעט לגמרי נטולי מינרלים - בלי אבנית ובלי מלחי אבנית, סידן ומגנזיום.
עיון קצר במאמר מדעי שאחת מחברות המים המינרליים בישראל מצטטת כדי לתמוך בדעתה החיובית על נוכחות סידן ומגנזיום במים, מראה שמסקנותיו הפוכות לגמרי למה שחברת המים המינרליים טוענת.
בקיצור, מישהו שם לא קרא את המאמר עד הסוף...


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
במצוקתן של כמה מהחברות שאינן מוכרות מרככי מים, או כדי לנטרל תחרות עסקית הוגנת, ניסו לטעון כאילו מים רכים מכילים יותר נתרן ממי ברז רגילים. תשובתנו: נכון! אבל הכמות היא לא משמעותית!
זה כמו להגיד שעוגה שקונים בקונדיטוריה, מכילה יותר שמן מאשר עוגה ביתית. גם זה נכון!
:-)
לסיכום, מי שרוצה להקטין את צריכת הנתרן שלו, שיימנע מחמוצים, חומרים מתובלים, לחם וכד'. כמות הנתרן במים רכים היא זניחה באופן יחסי.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


בחישוב אמיתי השימוש במרכך מים חוסך הרבה כסף!
החסכון מתבטא במניעת הוצאות על גופי חימום, פחות שימוש בחשמל, צריכת חומרי ניקוי נמוכה יותר, מניעת סתימות בצנרת
הבית ועוד...ועוד.


איכות החיים משתפרת עם השימוש במרכך מים אוטומטי:
א.    אין יותר אבנית במים, אין יותר אבנית בקומקום! אין גם הצטברות אבנית במכשירים   
       החשמליים המכילים גופי חימום.

ב.    נעצרת סתימת הצנרת.
ג.    ראשי מקלחת, מתזים וברזים אינם נסתמים.
ד.    לא מצטברים כתמי אבנית באמבטיה ובכיורים.
ה.    קולטי השמש אינם נסתמים לעולם!
ו.     גוף החימום בדוד השמש/החשמל אינו מתמלא באבנית.
ז.    הכביסה יוצאת רכה יותר.
ח.    המקלחת נעימה הרבה יותר.
ט.    הגילוח נעים וחלק יותר.
י.     השיער "מסתדר" הרבה יותר טוב לאחר מקלחת במים רכים.
י"א. אפשר לחסוך ולהשתמש ב-50% פחות סבון, שמפו ואבקת כביסה ולקבל אותה רמת
      ניקוי.

י"ב. אין צורך להוסיף מלח למדיח הכלים.
י"ג. מטהר המים הביתי היה מאריך ימים יותר אם הוא היה מקבל מים רכים.
י"ד. מכונת האספרסו או הקפה פועלת ללא תקלות ומפיקה קפה אספרסו בטעם מעולה!

שימושים של מים רכים
מרכך מים אוטומטי מתוצרתנו תוכלו למצוא כמעט בכל מקום בארץ ובשימושים רבים כגון:
בית פרטי (בכניסה הראשית) לצורך ריכוך ומניעת נזקי אבנית בכל הבית. הערה: כיום אסורה התקנת מרכך מים לבית פרטי.
בית משותף קטן (4-6 משפחות) בכניסה הראשית. הערה: כיום אסורה התקנת מרכך מים לבית פרטי.
במכבסה המקומית (כדי שהכביסה תצא נקייה יותר ורכה יותר).
בית הקפה השכונתי (עבור מכונת הקרח ומכונת האספרסו ו/או הקפה).
סאונה  של מועדון הספורט שלכם (כדי שמחולל הקיטור לא ייסתם).
מפעל, מבנה תעשייה, תהליך תעשייתי (עבור דוד קיטור ועבור תהליכים תעשייתיים)
בית דפוס
מסעדה
אולם אירועים
הכנת נוזל קירור ירוק ( מים ירוקים )  או אדום לרדיאטור (מצנן) הרכב, מים למתזים.
למעשה, מרכך מים צריך להיות מותקן בכל מקום שבו נדרש למנוע נזקי אבנית וההוצאות הכספיות הגדולות שהאבנית גורמת. כך למשל, כמעט כל בית קפה בארץ מצוייד במרכך מים עבור מכונת הקפה שברשותו כדי למנוע הצטברות אבנית בתוך מכונת הקפה.
מים רכים הם חובה לשימוש לצורך מילוי המצנן (רדיאטור) במכונית והמתז למגבים. בכל מוסך מורשה של "מיצובישי" בארץ, מותקן מרכך מים של חברת "המטהר" כמתקן חובה. זאת, לאחר שמהנדסי החברה היפאנית בדקו את המים בארץ, ומצאו שהם לא מתאימים לערבוב עם תרכיז המים (מים ירוקים) למצנן (רדיאטור). המהנדסים קבעו שהמים בתרכיז צריכים להיות מרוככים כדי לשמור על המנוע ביעילות.

עובדות יסוד על מים מרוככים (רכים)
1.    מים מרוככים אינם גורמים לשיתוך (קורוזיה) במתכות יותר מאשר מי הברז ששימשו
       להפקתם (טעות
קשה השכיחה בקרב אנשי המקצוע).

2.    מים מרוככים אינם שונים בטעמם ממי הברז הקשים ששימשו להפקתם.
3.    מים מרוככים הם לא 'מים מזוקקים' אבל 'מים מזוקקים' הם כן (גם) רכים.
4.    מים רכים הם באופן כללי לא יותר בריאים ולא פחות בריאים מהמים הקשים ששימשו
       להפקתם.

5.    שתיית מים רכים או מרוככים אינה מונעת התפתחות אבנים בכליות למי שיש נטייה כזו.
6.    מים קשים (מי ברז) מורתחים לא הופכים לרכים! ההרתחה מסלקת כמות זעירה של
       אבנית.

7.    בעולם ובישראל נמכרים מכשירים שמוכריהם טוענים שיש להם איפיונים פיזקאליים,
       כימיים ו/או
אחרים המשפיעים על המים כגון:

       מגנטים, משחררי יונים, "מסדרי" מולקולות, "מהפנטי" גבישים, מעניקי "חיים", מחזירי
       "חיים" למים, מכוונים אלקטרוליטיים, רטטים
אלקטרופיזיקאליים ועוד תכונות המיוחסות
       להם. אף אחד מאלה לא מרכך את המים וחברת
"המטהר" לא מעוניינת לשווקם, למרות
       שמותיהם מעוררי הרושם.....

8.    לעומת זאת, אנו כן משווקים מתקני 'סיליפוס', פוספטים, מערכת מינון לאינהיביטורים
       וכימיקלים
מאושרים למי שתייה והם כן מונעים התגבשות אבנית, שיתוך (קורוזיה) ונזקי
        צנרת. אבל, הם רק
מונעים התגבשות אבנית ולא מרככים את המים.

9.   ניתן לבדוק בקלות אם המים רכים ע"י ערכת לבדיקת כמות הקשיות. (מחיר: 120 ש"ח.  צילומים
      והסברים ב'חנות
המכר' באתר זה או לחץ ערכת קשיות)

10. מים רכים מתאימים בדרך כלל כמעט לכל סוג של מגהץ קיטור, אלא אם כן מצויין בפירוש
      שהמגהץ
דורש מים מזוקקים. קרא/י כאן על סוגי מים המתאימים ל מגהץ הקיטור.

11. מי גשם נקיים, שלג נמס, ברד ומי עיבוי מזגנים, יכולים להיקרא גם 'רכים' בנוסף להיותם
       מזוקקים
באופן טבעי .

12. עשרות מיליוני מרככים ביתיים מורכבים בעולם כולו ומספקים מים רכים לכל הבית.

בהמשך - פירוט טכני ואופן פעולה של מרכך מים אוטומטי


בתמונה: מרכך המים הטוב בעולם!                                                       
פאר ההנדסה והטכנולוגיה – המרכך האמין בעולם!                  
Softener-Logix-seperated-By-Hametaher
תוצרת: ( GE Water (General Electric
דגם: 255/760 Logix Series היחיד בעולם - טכנולוגיית מסתמים (כמו שסתומים של לב אנושי) – אמינות לשנים ארוכות!          
היחיד בעולם – ללא מצוף במיכל המלח – חוסך כ-70% מפוטנציאל התקלות שבמרככים מתוצרת אחרת !                   
היחיד בעולם - ללא חלקים נעים בתוך המים – אין שחיקה!                        
פירוק לצורך תחזוקה מונעת תוך 10 שניות!         
זכרון לא נדיף – לעולם אין איבוד נתונים וזכרון! (גם אם הסוללה התרוקנה)                 
פיקוד ע"י מחשב עם מעבד מרכזי CPU חוסך במים ובמלח                                                 
גלאי אוטומטי לחוסר מלח                                                         
שלט רחוק - אפשרות להציב את הפיקוד במרחק כמה מטרים מהמרכךכיצד לרכוש מרכך מים אוטומטי?

כדי להחליט על היצרן והמשווק המתאים של מרכך המים שברצונכם לרכוש, אנו ממליצים לנקוט בצעדים הבאים:
1. לברר קודם כל את אופן פעולת המרכך והעיקרון שלפיו נבנה הברז האוטומטי שלו.
    חוסר ידע יכול להוביל לבחירה של מוצר לא אמין. מומלץ לנסות ולהבין צדדים הנדסיים בתיכנונוו ושל
   המרכך הצורה בה הוא בנוי ולהשוות אותם לחברות אחרות. ידע הנדסי ופטנטים שיש
ליצרן אחד, לא
   נמצאים אצל מתחרהו.

2. לנסות ולברר מי היבואן של המרכך ו/או מי המפיץ המורשה שלו בישראל. היבואן או המפיץ המורשה
    ימכרו לכם את המרכך ללא פער תיווך, יהיו אחראים ישירות על המוצר שמכרו ויהיו מחוייבים כלפיכם
   גם על קיום מלאי של חלקי חילוף לשנים
הבאות.

   לדוגמה:
   אורך חיי המרככים של ג'נרל אלקטריק GE Water יכול להגיע, בגלל המבנה האמין שלהם, גם עד 
   20 ואפילו עד 30 שנה ללא צורך בהחלפה של המנגנון האוטומטי. במקרה כזה, מלאי

   זמין של חלקי חילוף יתרום להארכת החיים של המרכך. נושא זה הוא חשוב גם בגלל הנטייה  
   המתגברת בעולם
לעבור לצריכת מוצרים ברי קיימא ולמניעת בזבוז המשאבים בעולמנו.

3. לבדוק האם מי שמוכר לכם את המרכך הוא בעל נסיון וידע מקצועי.
אם מי שמכר לכם את המרכך הוא בעל כישורים שיווקיים, זה יפה מאוד, אבל זה לא אומר בהכרח שהמרכך שקניתם ישרת אתכם שנים ארוכות ללא תקלות. ייתכן והמרכך נמכר לכם רק בגלל שהיבואן 'סגר דיל' עם המשווק וזו הסיבה שהוא נמכר לכם באגרסיביות כזו, או תחת כותרת של "מבצע מפתה".
כדאי שתקשו על המוכר בשאלות טכניות ותפעוליות שחשובות לכם ושימו לב כיצד הוא מתמודד איתן.
ברוב המקרים מרכך המים האוטומטי הנמכר לכם עובר שרשרת שיווק ארוכה וכמעט שאין יבואן מקורי אשר מתקין בפועל את המרכך שהוא מייבא.
התקנת מרכך חדיש דורשת מהמתקין בשטח ידע בתיכנות, ידע מסויים בכימיה של המים (כדי לבדוק את נתוני איכות המים המקומית ולתכנת אותם אל המחשב), ידע והבנה באינסטלציה, במערכות צנרת, בהשפעת לחצי המים וכמובן באופן פעולת המרכך. לכן, החברות הבין לאומיות המייצרות מרככי מים דורשות מהיבואנים מקצוענות, ידע בהנדסת מים,
השתלמויות תכופות בחו"ל והתעדכנות קבועה בחידושים ובמידע טכני שוטף מתוך הנחה שאלה יועברו באופן מסודר אל המתקינים והעובדים בשטח.
מתקין שאינו יודע כיצד פועל המרכך שהוא מתקין או כזה שמפנה אתכם למשרד בשאלות מקצועיות, מעורר ספק לגבי מקצועיותו. למקצוענות המתקין יש גם השפעה רבה על אמינות
המרכך, מיעוט התקלות ובעיקר צריכה נמוכה של מלח ומים וחסכון כספי בהוצאות השוטפות.    


היתרונות הבלעדיים של מרכך מים אוטומטי תוצרת ג'נרל אלקטריק  GE Water :

1.  פועל בטכנולוגיית המסתמים (כמו בלב אנושי)
המסתמים של הלב האנושי עובדים במאמץ רב ותכוף ואינם נשחקים או מתבלים גם אחרי שנים רבות.

Hearts-valves-as-in-Hametahers-valves-for-softeners-c

על אותו עיקרון פועל מרכך המים שלנו.

מהנדסי ג'נרל אלקטריק העתיקו את פלאי הבריאה והמסתמים יושמו בברז האוטומטי - הלב של המרכך האוטומטי. בעת הרענון
של המרכך, מסתובב גל הזיזים (Cam), והזיזים שלו לוחצים, כל אחד, על לוחית השסתום (Valve Disc) ופותחים את המסתם המחובר אליה. סיבוב שלם של גל הזיזים פותח מסתמים שונים לפי הסדר, שוטף את המרכך, מרענן אותו למצבו הראשוני, שוטף אותו ומחזיר אותו לעבודה, כמו חדש.
שלא כמו בשאר המרככים בעולם, בהם יש 
בוכנות, יש אטימה דינמית והפעלת כוח ויש  שחיקה, במרכך המים של "המטהר" יש רק מסתמים ואין חיכוך.
טכנולוגיית המסתמים מונעת בלייה של גומי, אטמים וכד' והעיקר, מונעת בטווח הארוך תקלות וקריאות שירות. 


Flappers-How-does-they-work-Hametaher-water-softener.jpg
אין צורך בידע טכני רחב כדי להבין שבמקום שבו אין חיכוך, אין גם שחיקה ותקלות. שימו לב שגם אם המים מלוכלכים מאוד, או מכילים פירורים
וחול, אין הדבר מפריע עקרונית לפעולת המסתמים.
למרות שהזכויות על הטכנולוגייה נמצאות אצל היצרן המקורי, בורא כל העולם, יש לחברת ג'נרל אלקטריק מספר פטנטים בקשר לטכנולוגייה זו...

2. כוסית שקופה - פטנט בלעדי במקום מצוף תמלחת! (בתוך מיכל המלח).
    חיסכו 70% מהתקלות במרכך!
    כוסית שקופה - פטנט בלעדי שמוכיח את עצמו מזה  25 שנה!
    הפטנט של הכוסית השקופה מבטל את הצורך במצוף התמלחת, כפי שנדרש בכל המרככים האחרים.
    מצוף התמלחת (מים+מלח) נועד בעיקר לאפשר יניקה תקינה של מי-מלח מתוך מיכל המלח. 
    כל החברות בעולם שמות את מצוף התמלחת בתוך מיכל המלח וזה מתכון בדוק לצרות ולתקלות. לעומתם, חברת ג'נרל אלקטריק המציאה 
    פטנט מיוחד שבו כוסית שקופה עם כדורית בתוכה ממוקמת למעלה מחוץ למיכל ועושה את העבודה. כך אין
 סכנה של מצוף "תקוע", סתום 
    במלח, או מקולקל.

    כשיש כוסית שקופה - המצוף מיותר! 

3.  ללא צורך במסנן לפני המרכך.
כאמור, במרככים מתוצרת ג'נרל אלקטריק
GE Water אין בוכנות כמו במרככים מתוצרת
אחרת, ואין גם אטימה דינמית השוחקת במשך הזמן
את האטמים. עובדה זו מאפשרת למרכך לפעול היטב
גם אם יש במים הנכנסים אליו לכלוך, אבנים קטנות
ואפילו חול (!). התקנת מסנן לפני מרכך 'ג'נרל
אלקטריק' מומלצת רק במקומות בהם יש צנרת ישנה, חלודה ואבנית-חלודה. ברוב המרככים
מתוצרת  אחרת, מחייב היצרן תמידלהתקין מסנן לפני המרכך. במרככים מתוצרת ג'נרל אלקטריק -  לא!

4.  מדידת כמות המים הנצרכת נעשית בעזרת מדחף 'צף'
מהנדסי ג'נרל אלקטריק GE Water פיתחו מדחף (טורבינה) אשר 'צף' בתוך המים, מודד במדוייק
את כמות המים הנצרכת ומעביר את המדידה באמצעי אלחוטי למחשב.
מדידה מדוייקת של כמות המים שצרכתם היא הכרחית כדי ש:
- לא תישארו ללא מים רכים.
- לחסוך במים ובמלח הנדרשים לתפעולו של המרכך.
- שהפגיעה באיכות הסביבה תהיה מינימלית (מינימום צריכת מלח).

Softener-turbine-of-255-Autotrol-valve-by-Hametaher-1678-branded-22-pcnt

הסבר:
כדי שהמחשב בפיקוד המרכך ידע כמה מים רכים צרכתם, יש צורך במד מים מדוייק. 
מד מים מדוייק חוסך בהוצאות, ומפעיל את מרכך המים בצורה מיטבית.
מדי כמה ימים המרכך מרענן את עצמו מחדש ומסלק את האבנית שהצטברה בתוכו. בפעולת הרענון מחזירים את השרף הקטיוני שבתוך המרכך למצבו
הראשוני.
על פעולת הרענון מפקד המחשב של המרכך שיודע מתי "נגמרים" המים הרכים שהוא יכול לספק.
מד מים מדוייק ללא שחיקה, ללא חיכוך וללא תמסורת מכנית, עושה את העבודה באמינות וביעילות.


עיקרון המדחף המגנטי ומדידת המים האלקטרונית פועל בהצלחה כבר מזה כ-27 שנה במרככי מים אוטומטיים של ג'נרל אלקטריק GE Water . בשנים האחרונות העתיקו מספר חברות את העיקרון בהצלחה כזו או אחרת, אך עדיין קיימים בשוק הישראלי מרככי מים אוטומטיים אשר מדידת המים בהם מועברת באמצעים כמו כבל פלדה (!), חוט או גלגלי שיניים (מדידת מים קינטית) - שיטות מכניות החשופות לאפשרות של סתימה, שחיקה ולבסוף גם לאפשרות של עיוות בכמות המים הנמדדת.

כיצד פועל מרכך מים אוטומטי?
מרכך מים אוטומטי הוא בעצם מעין מסנן בררני ליסודות כימיים. זאת אומרת, הוא "סופג" יסודות כימיים מסויימים ואינו מאפשר להם להמשיך אל הצרכן.
בתוך המרכך יש חומר פעיל הקרוי שרף קטיוני. שרף קטיוני הוא למעשה חומר פלסטי המהונדס בצורה כזו, שהוא סופח אליו יונים מסויימים הקיימים במים ואינו מאפשר להם לעבור דרכו.

אפשר לדמיין את החומר הפעיל - השרף הקטיוני שבתוך המרכך - כספוג הסופג אליו את האבנית המומסת במים. בתפקיד ה'ספוג' משמש השרף, הנראה כמו גרגרים קטנים ועגולים

בצבע חום-בהיר זהבהב, הדחוסים בתוך עמודת המרכך.
(תמונה תובא לכאן מאוחר יותר)
מי הברז נכנסים למרכך, מחלחלים דרך גרגירי השרף והשרף סופח מהם את יוני הקשיות ומחליף אותם ביונים היוצרים מלחים מסיסים. המים יוצאים מהמרכך מרוככים, מסוננים ונקיים יותר, ללא כל שינוי בהרכבם הכימי חוץ מהחלפת יוני הקשיות בקטיונים וחוץ מסילוק לא משמעותי של יונים נוספים.
כל שאר תכונות המים, המלחים המומסים בהם, טעמם, צבעם - כולם נשארים ללא שינוי!
בשימוש ביתי או מסחרי רגיל הקטיונים הם של נתרן או אשלגן - הכל לפי החומר בו משתמשים לרענון המרכך (על הרענון - בהמשך).
במשך הזמן מצטברת יותר ויותר אבנית על השרף הקטיוני שבתוך המרכך.
תהליך הצטברות יוני הקשיות על שרף המרכך יכול להימשך ימים, שבועות ואפילו חודשים, תלוי בצריכת המים המרוככים. ההצטברות אינה נראית או מורגשת אך בשלב מסויים, המים העוברים דרך המרכך אינם מרוככים יותר.
הפיקוד של המרכך נועד להבטיח שדבר זה לא יקרה ושהמים היוצאים מהמרכך יהיו תמיד רכים. לפני שמרכך המים האוטומטי יאבד את יכולתו לרכך את המים, נכנס מנגנון אוטומטי לפעולה, מרענן את השרף בתוך המרכך, שוטף את הלכלוך שהצטבר על השרף, משחרר ממנו את האבנית המומסת שנספחה אליו בצורת יוני קשיות, ומחזיר אותו ליכולת ריכוך המים, כאילו היה חדש.

תהליך הרענון הוא המשמעותי והחשוב ביותר לפעולת מרכך מים אוטומטי והוא מפוקד ע"י מנגנון אלקטרוני ממוחשב, או מנגנון חשמלי אוטומטי.
ישנם עדיין בשוק מרככים הפועלים באמצעות טכנולוגיות ישנות כמו: פיקוד מכני, הפעלה ע"י זרם מים (קינטי) ללא חשמל, או באמצעות שבשבת המסתובבת בתוך המים ומעבירה את סיבוביה באמצעות כבל פלדה אל מנגנון מכני. לפיקוד האלקטרוני הממוחשב הפועל במרככי המים של GE WATER אותם אנו משווקים, אין את החסרונות שיש לטכנולוגיות ישנות אלו.---------------------All rights for the pictures and trade names are reserved to GE water and Hametaher  ©
© כל הזכויות לצילומים ולשמות המסחריים שמורות לחברת GE Water ולחברת 'המטהר'

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
נושאים קשורים:
לחצ/י ל:מרכך מים אוטומטי יחיד
לחצ/י ל:מרכך מים אוטומטי כפול
לחצ/י ל:מלח לרענון מרכך מים