מחירים, מפרט טכני ודרגות איכות של 9 סוגי מערכות לטיהור ומיחזור מים אפורים

חברת 'המטהר - הנדסה וטיהור מים' טל. 03-9341169 עוסקת מזה כ-32 שנה במיחזור מים אפורים או 'מים משומשים' סניטריים - מים שנצרכו בסביבת פעילות אנושית שאינם מכילים את מי האסלות ו/או השירותים ויצאו 'נקיים' יחסית.

'המטהר' מייצרת ומשווקת 9 סוגים שונים של מערכות טיהור מים אפורים הפועלות ב-9 טכנולוגיות שונות.

אנו ממליצים, בכל מקום בו זה אפשרי וכדאי, להשתמש במערכת טיהור הממחזרת את המים האפורים לצורך השקייה או שימוש מחדש, במקום שיזרמו לביוב. בכך נוכל לחסוך מים וכסף, לנו ולמדינה.

המערכות שעליהן מדבר מאמר זה אינן מיועדות לטיהור שפכים תעשייתיים המכילים תרכובות כימיות בעייתיות.

כללי:
מערכת טיהור טובה חייבת לפרק את החומרים המזיקים והתרכובות הכימיות שיש במים האפורים ולהקטין למינימום את כמות החומרים האורגניים המרחפים. המטרה היא להגיע לערך של 5/5 (צח"ב / כלל מוצקים מרחפים) ועדיף אפילו פחות.

מי שתיה הם בערך קרוב ל- 0/0.

רוצה לרכוש מערכת טיהור שפכים טובה שלא תזיק לקרקע ולגינה?
רכוש רק מערכת שתעמוד ב-תקן איכות מי קולחים להשקייה !

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

מחירי מערכות למשפחה ממוצעת מופיעים בדף זה.
גללו למטה.
לפרטים נוספים ולמענה מהיר ומקצועי פנו בדואר האלקטרוני:

   This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

במסגרת הצעדים הננקטים בכנסת ובממשלה לאישור השימוש החוזר במים אפורים, תוגדר איכותם וכמו שמקובל בארה"ב תהיה חקיקה לגבי איכות הקולחים (מים אפורים מטוהרים) המותרת . צפוי שהחוק המקומי שיתקבל בע"ה בעתיד לגבי שימוש ביתי ופרטי, ידרוש איכות 5/5 או 10/10 לכל היותר.הבעייתיות של ההשקייה במים אפורים שאינם מטוהרים היא כפולה:
יש בהם חומרים ותרכובות אורגניים ה"חונקים" את הקרקע ויש בהם גם תרכובות כימיות כמו דטרגנטים, סבון (גם סבון טבעי!) , תרכובות הקצפה, תרכובות קוסמטיות ועוד אשר משנים את תכונות הקרקע ומונעים מהצמחים לקלוט את מה שדרוש להם כדי להתקיים.

לחצ/י כאן לפתוח מסמך PDF - מחקר של הכנסת בנושא איכות מים אפורים.
לחצ/י בתוך הסוגריים (בצבע ירוק) כדי לקרוא על משמעות הנתונים ( צח"ב / צח"כ / כלל מוצקים מרחפים ) המבטאים יעילות של מערכת טיהור שפכים אפורים.


מיחזור ביתי של שפכים - אסור בינתיים לפי החוק לאנשים פרטיים ומותר רק לחברות או תאגידים!
הצעות חוק שנועדו להתיר מיחזור מים אפורים הוגשו לכנסת. בינתיים מותר למחזר מים אפורים רק לתאגיד או לגוף ציבורי או מוסדי. בשלב זה אושרו גם תקנות מפורטות למיחזור מים אפורים מוסדי. בינתיים, עד שיאושר החוק שיתיר גם שימוש ביתי במים אפורים ממוחזרים, אפשר להכין את צנרת השפכים הביתית ולאסוף את מי המטבח, המקלחת, הכיורים, מכונת הכביסה וכד' לצינור אחד שיתחבר בעתיד למערכת  טיהור מים אפורים .

מים אפורים או Graywater נקראים בחוקים ובתקנות של מדינת ישראל "דלוחין" (Grey Water).
הגדרת 'דלוחין' (מים אפורים) בישראל אמורה לכלול את כל סוגי המים 'המשומשים' שאין בהם הפרשות בני אדם וכוללת בדרך כלל את: מי המקלחת, מי מכונת הכביסה, כיורי הרחצה, האמבטיה, מי מדיח הכלים, מי הכיור במטבח (רק אם לא קיים במטבח טוחן אשפה) מי שטיפת החצר, שטיפת רכב, ולמי שיש, גם מי עודפים של ג'אקוזי, בריכת שחייה, מי שטיפת רכב, מי עיבוי , מי מזגנים, מי נגר עילי, מים משומשים באופן כללי.
יש המוסיפים להגדרה גם מי גשם (מי נגר עילי ) המתאספים במרזבים.
הגדרת המים האפורים אינה מוחלטת והיא משתנה ממדינה למדינה.חברת ' המטהר- הנדסה וטיהור מים '  משווקת 9 סוגים שונים של מערכות טיהור מים אפורים ש-3 האיכותיות ביותר מביניהן הן:
1. מערכת טיהור מים אפורים 'בי-ירוק', ללא צורך בחשמל.
2. מערכת טיהור מים אפורים  "אגן-ירוק"  , עם או ללא צורך בחשמל.
3. מערכת טיהור מים אפורים מאולצת  " שא-ירוק " , מופעלת בחשמל.


בשרטוט זה - דוגמה למערכת ביתית "בי-ירוק" לטיהור מים אפורים לצרכי השקייה .
bi yarok 6 3650 for greywater bilogical purifing 2 pumps 1pump for irrigation storag tank by www.hametaher.comקרא/י על ההבדלים בין טיהור מים שחורים ואפורים (לחצ/י כאן!).


הערה:

מיחזור מים אפורים וטיהור שפכים אפורים ומיחזורם כפופים לחוק ולתקנות אותן יזמו משרדי הממשלה השונים.
השבת קולחים במגזר העסקי הוסדרה זה מכבר בחוקים ובתקנות. כך גם שימוש במים אפורים באיזורים ובמבנים ציבוריים . לאחרונה הונחה על שולחן הכנסת טיוטה להצעת חוק שתסדיר גם את השימוש הביתי במים אפורים.
חובתו של הצרכן הפרטי או הלקוח המוסדי לבדוק מראש אם המערכות שהוא רוצה להתקין ו/או המקום בו הוא רוצה להתקין אותן מתאימים לתקנות ולחוקים הקיימים. האחריות על הוצאת האישורים המתאימים מטעם משרדי הממשלה השונים ו/או ההתאמה לדרישות איכות הסביבה, לחוקים ולתקנות - מוטלת על הלקוח!


מחירים ומפרט טכני ל-9 מערכות וטכנולוגיות לטיהור שפכים ומים אפורים:

שם הדגם:פילטר למים אפורים הטכנולוגיה הפשוטה והזולה: פילטר לסינון רב-פעמי, עם יכולת טיהור קלה
ציון איכות טיהור: 1/3 נקודה (מתוך 10)

מחיר: 280 ש"ח כולל משלוח ולפני המע"מ


מסנן (פילטר) זה הוא פילטר לשטיפה עצמית בלתי מוגבלת (אפשר לשטוף שוב ושוב) והוא מיובא מסין כמענה לדרישה הקיימת בשוק הישראלי. הפילטר לא מתיימר לטיהור משמעותי ולאלה מלקוחותינו שרוצים טיהור משמעותי יותר אנחנו ממליצים לרכוש מערכות מורכבות (ויקרות) יותר. הפילטר מיועד ל-מיחזור מים אפורים בבית או בעסק ול
לקוחותינו הרוצים משהו פשוט וזול שיסנן חלק מהמשקעים. סיבי הפילטר עשויים מחומר פלסטי מיוחד שמאפשר למיקרואורגניזמים להתפתח עליו ולטהר באופן טבעי, ביולוגי, את המים. כמו כן הפילטר עוצר משקעים באופן שבו הגדולים יותר נעצרים בחלקו הראשון והקטנים יותר נעצרים בחלקו השני - העמוק יותר. כך קטן הסיכוי לסתימת מעבר המים דרכו.  הערה: אם תשתמשו רק בפילטר זה לצורך השקייה, בלי תוספות או מערכות עזר נוספות, ותשקו רק עם מים אלה במקום אחד, צפוי שבטווח הארוך של 5 - 10 שנות שימוש ומעלה ייגרם באותו המקום נזק לגינה ולצמחים, נזק שמתחיל בדרך כלל בעצי ההדר.

שמות הדגמים:דליות, ירמוך, נעמן טכנולוגיה פשוטה: איסוף וניתוב, בלי טיהור/עם מעט טיהור

ציון איכות טיהור: 1 עד 3 נקודות (מתוך 10)

מחיר מערכת 'דליות' ציון איכות טיהור 1: 1180 ש"ח + מע"מ (לא כולל משלוח, הובלה, התקנה)

מחיר מערכת 'ירמוך' ציון איכות טיהור 2: 1820 ש"ח + מע"מ (לא כולל משלוח, הובלה, התקנה)

מחיר מערכת 'נעמן' ציון איכות טיהור 3: 3020 ש"ח + מע"מ (לא כולל משלוח, הובלה, התקנה)


המערכות בטכנולוגיה זאת מיוצרות אצלנו כמענה איכותי יותר למערכות מתחרות הנמכרות בשוק הישראלי.
אין במערכות אלו כל יומרה לטהר את המים האפורים טיהור משמעותי והאחריות על השימוש בהן נופלת על הצרכן.
המערכות הן  ל-מחזור מים לבית, בדרך כלל ללא תוספת אנזימים, חיידקים, או כל חומר אחר שמסייע לטיהור. לקוח שלנו שאיננו חושש מפני השחתת הקרקע ו/או נזק עתידי לקרקע ולצמחים והמבקש לעצמו מערכת זולה יכול להתחיל עם מערכות אלה את נושא המיחזור בביתו.
הערה: בטווח הארוך של 7 - 14 שנות שימוש במערכות אלה אנו צופים נזק לגינה ולצמחים, נזק שמתחיל בדרך כלל בעצי ההדר.

שמות הדגמים:שורק, כזיב - טכנולוגיה בסיסית אך משופרת: איסוף וניתוב, עם טיהור בינוני

ציון איכות טיהור: 4 עד 5 נקודות (מתוך 10)

מחיר מערכת 'שורק' ציון איכות טיהור 4: 3600 ש"ח + מע"מ (לא כולל משלוח, הובלה, התקנה)

מחיר מערכת 'כזיב' ציון איכות טיהור 5: 9470 ש"ח + מע"מ (לא כולל משלוח, הובלה, התקנה)

המערכות בטכנולוגיה זאת מנצחות בכל מדד של השוואה את המערכות הפשוטות יותר (אך יקרות יותר) הנמכרות בשוק הישראלי. במערכות אלו מושקעת מחשבה ואמצעים מתקדמים בכדי לטהר את המים האפורים טיהור איכותי יותר. בדרך כלל, במערכות אלה נדרשת תוספת אנזימים, חיידקים, או חומר זר אחר כדי לסייע בטיהור ובפירוק כימי וביולוגי של השפכים. יחד עם זאת, מאחר והמערכות אינן מפיקות מים מטוהרים ברמה האיכותית של תקן איכות מי קולחים להשקייה, האחריות על השימוש בהן נופלת על הצרכן. לקוח שלנו שחושש מפני השחתת הקרקע ו/או נזק עתידי לקרקע ולצמחים אבל מבקש לעצמו מערכת באיכות משופרת במחיר נוח, יכול להתחיל עם מערכות אלה את נושא מיחזור השפכים האפורים בביתו.

הערה: בטווח הארוך של 15 - 20 שנות שימוש במערכות אלה אנו צופים נזק לגינה ולצמחים, נזק שמורגש בדרך כלל תחילה בעצי ההדר ואחר כך מתפשט לסוגי צמחים אחרים.

 

שם הדגםלכיש - טכנולוגיה משופרת: טיהור שפכים אפורים ברמה טובה יחסית
ציון איכות טיהור: 6 נקודות (מתוך 10) לדגם הבסיסי ללא התוספות

מחיר מערכת 'לכיש': 11800 ש"ח + מע"מ (לא כולל משלוח, הובלה, התקנה)

המערכות בטכנולוגיה זאת מיוצרות אצלנו לאחר רכישת ידע, פיתוח עצמי והכרת השוק הישראלי. במערכות אלו מושקעת מחשבה ואמצעים לטהר את המים האפורים טיהור איכותי ומשופר יותר. בדרך כלל, במערכת זו לא נדרשת בדרך כלל (חוץ מהפעם הראשונה) תוספת שוטפת של אנזימים, חיידקים, או חומר זר אחר כדי לסייע בטיהור ובפירוק כימי וביולוגי של השפכים. יכולת הטיהור נובעת מהתפתחות טבעית של מיקרואורגניזמים. המערכת מפיקה מים מטוהרים ברמה המתקרבת לרמה האיכותית של תקן איכות מי קולחים להשקייה, ולפעמים גם עוברת אותה (תלוי באיכות המים האפורים, בהרגלי השימוש ובמקורות האיסוף) . לקוח שלנו שחושש מפני השחתת הקרקע ו/או נזק עתידי לקרקע ולצמחים ומבקש לעצמו מערכת באיכות משופרת במחיר סביר, יכול להשתמש במערכת זו לצורך מיחזור השפכים האפורים בביתו, גם בטווח הארוך של 20 - 30 שנות השקייה במים שטוהרו ע"י מערכת זו , אבל זאת בתנאי שתפעלו עפ"י הוראות השימוש במערכות, הממליצות בין השאר, באופן חד-משמעי, להימנע מהשלכת מלח בישול או אבקת כביסה המכילה בורון למים, ולהשתמש בסבון שלא על בסיס נתרן ועל אמצעים נוספים המפורטים בהוראות השימוש.

 


שם הדגם: 
ירקון - טכנולוגיה גבוהה: טיהור שפכים אפורים ברמה איכותית ב'אגן ירוק' אופקי (בריכה).

ציון איכות טיהור: 7 עד 8 נקודות (מתוך 10) לדגם הבסיסי ללא התוספות

מחיר מערכת 'ירקון' ל-1 עד 3 איש (ללא מיכל אגירה) - סידרה 0003: 13100 עד 26350 ש"ח + מע"מ (כולל התקנה)
מחיר מערכת 'ירקון' ל-3 עד 4 איש (ללא מיכל אגירה) - סידרה 0004: 18900 עד 30450 ש"ח + מע"מ (כולל התקנה)
מחיר מערכת 'ירקון' ל-5 עד 6 איש (ללא מיכל אגירה) - סידרה 0006: 20800 עד 24000 ש"ח + מע"מ (כולל התקנה)

טכנולוגיה זאת היא של "אגן ירוק" אופקי (כמו בריכה).

המערכות מיוצרות אצלנו בהתבסס על רכישת ידע, פיתוח עצמי והכרת השוק הישראלי. במערכות אלו מושקע תיחכום ואמצעים לטהר את המים האפורים טיהור איכותי. במערכת זו לא נדרשת בכלל (חוץ מהפעם הראשונה) תוספת שוטפת של אנזימים, חיידקים, או חומר זר אחר כדי לסייע בטיהור ובפירוק כימי וביולוגי של השפכים. יכולת הטיהור נובעת מהתפתחות טבעית של מיקרואורגניזמים. במערכות אלה יש למנוע גידול רב מדי של הצמחייה, למנוע מגע בני אדם במים ולמנוע גישה לבעלי חיים. המערכת מפיקה מים מטוהרים ברמה זהה, מתקרבת או העוברת (במערכת 'ירקון' יש מספר דגמים) את הרמה האיכותית של תקן איכות מי קולחים להשקייה (תלוי באיכות המים האפורים, בהרגלי השימוש ובמקורות האיסוף) . לקוח שלנו שחושש מפני השחתת הקרקע ו/או נזק עתידי לקרקע ולצמחים ימצא במערכת מענה איכותי למיחזור השפכים האפורים בביתו.
הערה למשתמשים במים לצורך השקייה: 
גם בטווח הארוך של 20 - 30 שנות השקייה במים שטוהרו ע"י מערכת זו אנו צופים שלא יהיה נזק 
לגינה ולצמחים, אבל זאת בתנאי שתפעלו עפ"י הוראות השימוש במערכות, הממליצות בין השאר, באופן חד-משמעי, על הימנעות מהשלכת מלח בישול או בורון למים, על שימוש בסבון שלא על בסיס נתרן ועל אמצעים נוספים המפורטים בהוראות השימוש. 

שם הדגם: שא-ירוק - טכנולוגיה גבוהה: טיהור שפכים אפורים ברמה איכותית מאוד
ציון איכות טיהור: 8 - 9 נקודות (מתוך 10) לדגם הבסיסי ללא התוספות

מחיר מערכת שא-ירוק' ל-5 עד 6 איש כשכל המים האפורים בבית מנוצלים - דגם 0000: 16000 עד 31000 ש"ח + מע"מ (כולל התקנה)

טכנולוגיה זאת משתמשת בחלקיקים פלסטיים לבניית מצע נוח ויעיל לגידול מיקרואורגניזמים המפרקים את הזיהומים בשפכים וביחוד במים אפורים. במערכות אלו מושקעים תיחכום ואמצעים לטהר את המים האפורים טיהור איכותי. במערכת זו לא צריך בכלל להוסיף אנזימים, חיידקים, או כל חומר אחר. הטיהור והפירוק הכימי והביולוגי של השפכים נעשה ע"י התפתחות מהירה וטבעית של מיקרואוגניזמים מועילים על החלקיקים הפלסטיים. במערכת זו אין צורך לטפל באופן תכוף והיא כולה קבורה באדמה מתחת לדשא ולצמחים בגינה, אטומה לריחות. המערכת מפיקה מים מטוהרים ברמה גבוהה הקרובה לרמה האיכותית של תקן איכות מי קולחים להשקייה . לקוח שלנו שחושש מפני השחתת הקרקע ו/או נזק עתידי לקרקע ולצמחים ימצא במערכת 'שא-ירוק' מענה איכותי למיחזור השפכים האפורים בביתו.

הערה למשתמשים במים הממוחזרים לצורך השקייה:
גם בטווח הארוך מאוד של שימוש במערכת 'שא-ירוק' אנו צופים שלא ייגרם נזק לגינה ולצמחים, אבל זאת בתנאי שתפעלו עפ"י הוראות השימוש במערכת. הוראות אלה ממליצות בין השאר, באופן חד-משמעי, להימנע (ככל האפשר) משימוש בחומרי ניקוי, סבונים שמפו וכד' המכילים מלח בישול או בורון או משימוש בסבון שלא על בסיס נתרן וכמו כן ממליצות על אמצעים נוספים המפורטים בהוראות השימוש.

שם הדגם: בי-ירוק - טכנולוגיה גבוהה: טיהור שפכים אפורים ברמה איכותית מאוד
ציון איכות טיהור: 9 - 10 נקודות (מתוך 10) לדגם הבסיסי ללא התוספות

מחיר מערכת 'בי-ירוק' ל-2 עד 3 איש כשכל המים האפורים בבית מנוצלים - דגם 0000: 18900 עד 27350 ש"ח + מע"מ (כולל התקנה)

מחיר מערכת 'בי-ירוק' ל-3 עד 4 איש כשכל המים האפורים בבית מנוצלים - דגם 0000: 19900 עד 31450 ש"ח + מע"מ (כולל התקנה)

מחיר מערכת 'בי-ירוק' ל-5 עד 6 איש כשכל המים האפורים בבית מנוצלים - דגם 0000:  21200 עד 35490 ש"ח + מע"מ (כולל התקנה)
לרשימת המחירים המלאה לחץ: המחירים למערכת 'בי-ירוק' וגלול עד לאמצע הדף.

טכנולוגיה זאת משתמשת במינרל הטבעי "סלע סיב" לבניית מצע נוח ויעיל לגידול מיקרואורגניזמים המפרקים את הזיהומים בשפכים וביחוד במים אפורים. רכיבי מערכות 'בי-ירוק' מיובאות על-ידינו מחו"ל והמערכות משווקות בחו"ל כשהן נושאות תו תקן אירופי מס' EN-12566-3 לטיהור שפכים ביתי (בינתיים, היחידי בישראל!). מערכות דומות מיוצרות במקביל גם אצלנו תוך התאמה לשוק הישראלי וזאת לאחר רכישת ידע מבעלי הפטנט על המוצר והסמכה כנציג הבלעדי שלו בישראל. במערכות אלו מושקעים תיחכום ואמצעים לטהר את המים האפורים טיהור איכותי. במערכת זו לא צריך בכלל (אף פעם, אפילו לא בפעם הראשונה) להוסיף אנזימים, חיידקים, או כל חומר אחר. הטיהור והפירוק הכימי והביולוגי של השפכים נעשה ע"י התפתחות מהירה וטבעית של מיקרואוגניזמים מועילים על המינרל הייחודי "סלע-סיב". במערכת זו אין צורך לטפל באופן תכוף והיא כולה קבורה באדמה מתחת לדשא ולצמחים בגינה, אטומה לריחות. המערכת מפיקה מים מטוהרים ברמה גבוהה אפילו יותר מהרמה האיכותית של תקן איכות מי קולחים להשקייה . לקוח שלנו שחושש מפני השחתת הקרקע ו/או נזק עתידי לקרקע ולצמחים ימצא במערכת 'בי-ירוק' מענה איכותי למיחזור השפכים האפורים בביתו.
הערה למשתמשים במים הממוחזרים לצורך השקייה:
גם בטווח הארוך מאוד של שימוש במערכת 'בי-ירוק' אנו צופים שלא ייגרם נזק לגינה ולצמחים, אבל זאת בתנאי שתפעלו עפ"י הוראות השימוש במערכת. הוראות אלה ממליצות בין השאר, באופן חד-משמעי, להימנע (ככל האפשר) משימוש בחומרי ניקוי, סבונים שמפו וכד' המכילים מלח בישול או בורון או משימוש בסבון שלא על בסיס נתרן ועל אמצעים נוספים המפורטים בהוראות השימוש.


תנאים ותשלום
המחירים לא כוללים מע"מ.
מחירי ההתקנה המופיעים במאמר זה ו/או הכלולים במחיר המערכות הם להתקנה לתוך ואל תשתית שיכין הלקוח ובאיזור גוש דן והמרכז בלבד. לאיזורים אחרים תחול תוספת מחיר עפ"י המרחק וזמן הנסיעה.
מחירי ההתקנה תלויים בצורת ההתקנה (עילית או תת-קרקעית), ברצונכם למיכל אגירה להשקייה או שלא, ביכולת לבצע עבודות הנדסיות כולל כניסת ציוד מכני כבד, ביכולת לחפור או לחצוב בקרקע, בטיב ביסוס הקרקע במקום המיועד, בטופוגרפיה של המקום המיועד להתקנה.
משך אחריות: למיכלים - שנתיים, לכל שאר מרכיבי המערכת - שנה אחת.
המחירים לא כוללים משלוח, הובלה, התקנה, אלא אם כן צויין במפורש אחרת.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

פירוט לגבי מספר טכנולוגיות:


טכנולוגיה מס' 1 - אגן ירוק

אגן ירוק·או בשמו המדוייק אחו-לח בנוי, הוא מעין בריכה גדולה, חפורה בקרקע או מונחת מעליה, מלאה בחול, חצץ וצמחים מיוחדים המסייעים
לטיהור השפכים. יש הקוראים לטכנולוגיה זו  ' אגנים ירוקים ' . הפתרון הוא אקולוגי . הטיהור נעשה באופן טבעי וללא צורך בחשמל. התוצאות שהשגנו טובות מאוד!

טכנולוגיה מס' 2 - מערכת "שא-ירוק"

מערכת "שא-ירוק" - מערכת מיכלים ומשאבות המטהרת את השפכים באופן מאולץ ע"י שימוש מזערי בחשמל. המערכת מתאימה למקומות צפופים או כאלה שנדרש בהם טיהור שפכים מהיר, כגון: מקורות של שפכים תעשייתיים, חקלאות, רפת, רפתות קיבוציות, חוות חקלאיות .

טכנולוגיה מס' 3 - מערכת "בי-ירוק"

מערכת "בי-ירוק" - מתקן קומפקטי המטהר את השפכים באופן טבעי, אקולוגי וללא צורך בחשמל. המערכת מורכבת ממספר מיכלים פלסטייים המחוברים ביניהם.
זו מערכת יעילה, תופסת מקום קטן ומתוכננת מראש לטהר את כל מי הביוב מהבית לרמה גבוהה מאוד של טיהור, ללא שימוש בחשמל!
המים ביציאה יוצאים נקיים, צלולים וחסרי ריח וניתן להתאים אותם כמעט לכל מטרה. ע"י שאיבה במשאבה, או שרשרת משאבות, או ע"י שימוש במערכת שאיבה ל-הגברת לחץ מים, אפשר לשלוח אותם לשימוש גם למרחקים ארוכים. המערכת מיוצרת כך שתתאים לדרישות תו תקן אירופי מס' EN-12566-3 .

להלן שרטוט סכימתי של בית שנבנה בשיטת בנייה ירוקה ומצוייד במערכת לטיהור שפכים שחורים (כל השפכים בבית!) בשיטת "בי-ירוק":
kag no gravitation black water integral seperation 2 pumps seperate irrigation storage by www.hametaher.co.il


מערכת כזו תורמת  לסביבה באופן משמעותי, אינה מבזבזת את מקורות המים המידלדלים של ארץ-ישראל וחוסכת כ-700 עד 1200 ליטר של מים ביום (!) למשפחה ממוצעת בת 5 נפשות. זו איכות סביבה במשמעותה הפשוטה ביותר!

בהזדמנות זו אנו ממליצים למי שהתקין מערכות מתוצרתנו וגם לכל מי שקורא מאמר זה, להקל על מערכת השפכים:
א. להימנע מלשפוך שמן בישול ל-ביוב .
ב. להימנע מלשפוך נפט, מדללי צבע, תרופות ישנות, חומצות וכד' לכיור.
ג. להשתמש כמה שפחות בטוחן אשפה ובמקום זאת למחזר את האשפה האורגנית. אפשר
   לאסוף את האשפה האורגנית בערימה או בתוך בור בחצר ולהפוך אותה למקור מצויין
   לקומפוסט.
ד. לעבור לשימוש באבקות כביסה "ירוקות" או אקולוגיות המתאימות לתנאים של מדינת ישראל ולשימוש בחומרי ניקוי ידידותיים לסביבה  
    ובסבונים ושמפו
"ירוקים" או "טבעיים" שאינם מכילים מלח או נתרן, כמו רוב מוצרי השמפו הרגילים.
    חשוב גם ששאר המרכיבים יהיו כאלה
שאינם פוגעים ב-איכות הסביבה או ב-קיימות.
מקורות המים האפורים
המקורות העיקריים למים האפורים (נקראים גם דלוחין או שפכים אפורים) בסביבה הביתית הם:
א. אמבטיה
ב. מקלחת
ג. משטחי שטיפה
ד. כיור מטבח
ה. מדיח כלים
ו. מכונת כביסה
חלק ממקורות המים האפורים, מכילים כמות מוצקים אורגניים ברמה נמוכה יחסית. בחלק אחר שלהם, כמו במי שטיפת הכלים - היא גבוהה. במקורות מים אפורים מסויימים, למשל במי כיור המטבח או במי האמבטיה והמקלחת, כמות המיקרו-אורגניזמים הפתוגניים (גורמי מחלות) וגודל העומס על צריכת החמצן שבמים הם כה גבוהים עד שהם דומים לאלה שבמים שחורים (צואין).
צבעם של המים האפורים הוא דלוח (עכור) ומכאן שמם. אם מים אפורים עומדים 24 שעות, או קצת יותר, הם לא מעלים ריח ולא משנים את צבעם כמו שקורה, להבדיל, ב'מים שחורים'.
המים האפורים קלים יותר לסינון פיזי יחסית למים ממקורות אחרים, למשל ממים שחורים שמקורם בשירותים ואסלות. מאחר וקל יחסית לסנן באופן פיזי את המים האפורים, רבים טועים לחשוב שאפשר לטהר את המים האפורים בקלות ולהוציא מהם ע"י סינון פשוט את המרכיבים המזיקים. זו טעות - אין הדבר כך.

שיקולים כלכליים, סביבתיים, בריאותיים ובטיחותיים בטיהור ובמיחזור מים אפורים
בשנים האחרונות (המאמר עודכן בשנת 2019) עשתה מדינת ישראל צעדים גדולים לקראת השתחררות מהמחסור במים אבל, אנחנו עדיין במצב בו מאגרי מי התהום נמצאים בחסר חמור.
כמו כן, מיחזור מים לבית, טיהור שפכים, השבת קולחים, איסוף מי גשמים, טיהור מים אפורים ומי ביוב חוסכים בהוצאות כספיות והם גם משתלבים בערכים של שמירה על איכות הסביבה , בנייה ירוקה, פיתוח בר-קיימא, פרמקלצ'ר (  Permaculture ) וחיים אקולוגיים – כולם ערכים שהם חלק מהשאיפה ל'תיקון עולם' ולעולם טוב יותר, עולם שאיננו גורמים בו נזק לכדור הארץ ואשר אנו משמרים עבור הדורות שאחרינו, כפי שהמורשת היהודית מצווה לנו מדור דור .
מיחזור מים וטיהור שפכים, הם מהיסודות של בנייה ירוקה והם מאפשר ל-עסקים ירוקים לקבל ציון גבוה לקראת קבלת תו תקן ירוק ו/או אישור על בנייה לפי עקרונות הפרמקלצ'ר.

אם אפשר היה במדינת ישראל להזמין כבר בשלב הבנייה מערכת צנרת נפרדת למים האפורים, כזו שתשתמש במים האפורים לצורכי הדחת האסלות, היה הדבר מועיל מבחינה כלכלית לצרכן הפרטי וגם לרשות המקומית ולממשלה. כך היו נחסכים הרבה מים, הרשות המקומית הייתה משלמת פחות לטיפול בשפכים והצרכן היה חוסך כסף. גם הממשלה היתה נעזרת בכך לשמירה על מקורות המים המידלדלים של ארץ ישראל וגם לחיסכון בהשקעת משאבים לצורך טיהור שפכים.

לכאורה, באופן תיאורטי, המים האפורים ניתנים בקלות למיחזור, בין אם זה לצורך חקלאות, השקייה וגינון ובין אם זה לשימוש חוזר (לאחר סינון קל), שטיפת מכוניות וכד'. במחשבה ראשונה כל אחד אומר לעצמו: "
ניקח מים אפורים שהם נקיים יחסית ונשקה איתם את הגינה". ובכן, הרעיון טוב אבל אינו פשוט כל-כך!

כמות הזיהומים בדלוחין (מים אפורים) היא אמנם קטנה מכמותם במים צואין (מים שחורים) אך היא עדיין גבוהה יחסית. באופן מפתיע, במחקר שנעשה לאחרונה מטעם הטכניון, התברר כי כמות החיידקים באסלות הנשטפות במים רגילים (כמו שיש לכל אחד מכם בבית) היא גבוהה יותר מכמותם במים אפורים שטוהרו. ההסבר לכך הוא כנראה שמושבות של חיידקים המתפתחות באסלה נהנות מחוסר תחרות מצד חיידקים נוספים. בכל אופן, ובהתעלם ממחקר זה, נקבע בתקנות שבמדינת ישראל, מיחזור מים אפורים אינו יכול להיעשות באופן בלתי מבוקר והוא מחייב עמידה בהגדרות ובמגבלות אקולוגיות ובריאותיות שיזמו משרד הבריאות ומשרד איכות הסביבה .

חשוב!
סינון זול ו/או טיהור פשוט ו/או לא מושלם של מים אפורים לצורך השקייה גורם בטווח הארוך לנזקים ולתופעות לוואי לא רצויות.
מערכות פשוטות במחיר זול המפיקות קולחים מטוהרים באיכות נמוכה, צפויות לגרום נזקים הרסניים (לחצ/י: לקרוא על מערכות פשוטות למים אפורים ועל הנזק שהן עלולות לגרום לגינה ולצמחים ) לקרקע הגינה, לצמחים, לסביבה ולמי התהום!


מיחזור מים אפורים לצורך שטיפת האסלות והשירותים

מיחזור מים אפורים בתוך הבית (לא לצרכי השקייה) הוא יחסית די פשוט לביצוע אך דורש טיהור שפכים ברמה גבוהה.
אנו מייצרים מערכות שונות הניתנות להתקנה בתוך הדירה (גם בבית משותף) אשר מנצלות את המים האפורים ומפנות אותם לשימוש בשטיפת אסלות (בדרך כלל).

לפני שאתם שוקלים התקנה של מערכת למיחזור שפכים אפורים עליכם לוודא מראש:

א. האם יש לכם מקור למים האפורים שניתן להתחבר אליו?
    כמקור למים אפורים יכולה לשמש מכונת הכביסה, המקלחת, הכיורים השונים בבית וכד'.
    כדי להתקין מערכת טיהור שפכים, אנחנו צריכים צינור להתחבר אליו.


ב. חיבור צנרת מתאים לאיסוף מקורות המים האפורים
    מה שנדרש הוא לנתק את החיבורים של מקורות המים האפורים ולהוליך אותם בצינור
    שיפועי אל מיכל איסוף שממנו
נשאבים המים אל האסלות.

    לדוגמה:
    מסלקים את צינור העודפים של מכונת הכביסה מהחיבור הקיים שלו לביוב ומחברים את  
    הצינור למיכל האיסוף.

    לאותו מיכל איסוף אפשר להזרים בשיפוע גם את המים מכיור המטבח ומהכיור במקלחת 
    הסמוכה - שניהם
גבוהים יותר ממיכל האיסוף.


ג. חיבור צנרת מאיסוף המים האפורים אל האסלות
    בבנייה חדשה, כדאי לחבר את כל הזנת המים לאסלות לצינור אחד בקוטר גדול יחסית
    וצינור זה יוזן במים
אפורים ממוחזרים.

    בבנייה ישנה או בבית קיים צריך להוביל צינור ממיכל האיסוף המים האפורים ועד להזנת
    המים לאסלות. את
החיבור הקיים של מי הברז לשטיפת האסלה צריך לנתק.

    אם יש לכם ניאגרה, צריך לנתק אותה מחיבורה למים השפירים (מי הברז) ולחבר אותה
    לצינור המגיע
מהמשאבה שבמיכל איסוף המים האפורים.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
אזהרה! עפ"י החוקים והתקנות שעדיין בתוקף (ח"כ אסתרינה טרטמן היתה הראשונה שהגישה הצעת חוק לשינוי המצב), שימוש במים אפורים מחדש בתוך הדירה או בסמוך לה אינו מאושר ע"י משרד הבריאות והוא מנוגד לחוק!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

השפעת השקייה במים אפורים על הצמחים והגינה (וגם לאסלות ולשירותים)
מתברר שהמים האפורים אכן קלים לסינון אך יש בהם מרכיבים שלא יאפשרו לכם להשתמש בהם לצרכי השקייה אם לא תשפרו את איכותם.
כך למשל, המים האפורים מכילים מלחים שעלולים לפגוע בצמחייה. מלחים אלה ממליחים את הקרקע בקצב מואץ והשפעתם מורגשת רק בטווח הארוך. עוד מכילים המים האפורים חומרי ניקוי, סבון ודטרגנטים המשפיעים לטווח ארוך על איכות הקרקע ויכולתה לגדל צמחים. כאילו לא די בכך, מתברר שגם כמות הפתוגנים (גורמי המחלות) במים האפורים היא גבוהה יחסית ודורשת טיפול והתייחסות ממש כמו אל 'מים שחורים'.
במסגרת בדיקות שוטפות שעשו אנשי חברת "המטהר - הנדסה" במים אפורים במספר מערכות טיהור ומיחזור להשקייה, שלא מתוצרתנו, ביניהם גם כאלה שהותקנו בשיטת "עשה זאת בעצמך", נבדקה גם נוכחות חיידקים וגורמי מחלות במים היוצאים. הממצאים היו של פתוגנים מזיהום צואתי, פתוגנים שמקורם בגרון ובדרכי הנשימה ואפילו פתוגנים שמקורם במזון מקולקל.

מחקר שבדק השוואתית מערכות לטיהור מים אפורים (לחצ/י כאן!) מתוצרת 6 חברות מסחריות גילה שהשקייה של ירקות וצמחים בשפכים אפורים שלא עברו תהליכי פירוק ביולוגי וכימי אלא סינון פשוט בלבד, גרמה לנזקים לצמחים.בכל מקרה, לא משנה מה השימוש שתעשו במים אפורים (דלוחין), יש להיזהר משימוש בלתי מבוקר בהם ובייחוד משימוש בדלוחין בלתי מטופלים.
באופן מיוחד יש להיזהר ממגע של משפחה אחת במים האפורים של משפחה אחרת. זאת אומרת, כאשר משפחה אחת באה במגע עם מים אפורים שמקורם במשפחה אחרת, או באנשים זרים, מתבטל גורם החיסון הטבעי וגדלה מאוד סכנת הידבקות והתפרצות תופעות פתוגניות.
כך הוא המקרה גם כאשר המים האפורים נאספים לשימוש ציבורי.

תחשיב החסכון הכלכלי המיידי (נכון לחודש מרץ 2008)
מבחינה כלכלית, כבר עדיף לטהר ולמחזר את כל השפכים בבית, כולל המים השחורים מהאסלות ומהשירותים.
זאת כי:
א. ממילא, כדי להתאים לתקנות, צריך מערכת משוכללת יותר - כזו שמסוגלת לטפל גם במים שחורים.
ב. כי מקבלים כמות מים כפולה!
אבל, אפשר כמובן להסתפק רק בטיהור המים האפורים. ההבדל הוא רק במחיר המערכת.
מערכת לטיהור שפכים אפורים היא קטנה יותר ולפיכך זולה יותר ממערכת כוללת לטיהור כל השפכים בבית.

מחיר המים השפירים (מי ברז) כיום, להשקית גינות, מורכב ממחיר הקצבת המים לגינון וממחיר מים מעבר להקצבה. בממוצע, עבור גינה בינונית, המחיר ל-1000 ליטר הוא כ-5.60 ש"ח עבור המים ועוד כ-5.60 ש"ח עבור אגרת הביוב ובסה"כ כ-11.20 ש"ח לכל 1000 ליטר הנצרכים בבית.

אם צריכת המים לגינון אצלכם היא בממוצע בין 30 ועד ל-80 מטר-מעוקב לחודש בחודשים אדר עד תשרי (7חודשים)
ותשקו את הגינה רק במי שפכים מטוהרים, תוכלו לחסוך:
(* - סימן לפעולת כפל)

7 חודשים * 30 ממ"ק לחודש * 11.20 ש"ח לממ"ק מים וביוב = 2352 ש"ח לשנה במחירי מרץ 2008

או עפ"י חישוב של צריכת מים גדולה יותר לגינה:

7 חודשים * 50 ממ"ק לחודש * 11.20 ש"ח לממ"ק מים וביוב = 3920 ש"ח לשנה במחירי מרץ 2008

או עפ"י חישוב של צריכת מים גדולה עוד יותר לגינה:

7 חודשים * 80 ממ"ק לחודש * 11.20 ש"ח לממ"ק מים וביוב = 6272 ש"ח לשנה במחירי מרץ 2008

הערה: יש לזכור שמעבר לשיקולים הכלכליים הצרים המפורטים לעיל ובנוסף להם, קיימים גם חישובים כלכליים-סביבתיים נוספים המביאים בחשבון את השמירה על איכות הסביבה, שמירה על מקורות המים, חסכון בהקמת מפעלי התפלה, חיסכון בצנרת עירונית לשפכים וכד'
סיכום:
א. ניתן ורצוי בהחלט למחזר מים אפורים ויש לעגן את הדבר בחוקים ובתקנות מתאימים.
ב. עקב החוק הנהוג כרגע במדינה (צפוי להשתנות בעתיד) חייבים לטהר את השפכים 
    האפורים בעזרת מערכת
טיהור שפכים יעילה יותר, המפרקת חומרים כימיים במים
    ומטהרת מיקרואורגניזמים פתוגניים (גורמי מחלות).
בתנאים של מדינת ישראל, קרי,
    מיעוט גשמים, מיעוט קרקע, מאגרי מי תהום מדוללים דרישות אלה הן הגיוניות מאוד ונועדו
    לשמור עלינו ועל ארצנו.

ג. בעתיד, אם וכאשר ישתנו החוקים והתקנות בקשר לשימוש ביתי במים אפורים, יהיה
    אפשר להשתמש בטכנולוגיות
שונות, חלקן פשוטות יותר, עפ"י מטרת השימוש.

ד. גם מיחזור מים אפורים לצורך שטיפת אסלות דורש להשתמש בטכנולוגיה מורכבת ויקרה יחסית.
ה. אם רוצים להשתמש במים האפורים המטוהרים גם להשקייה, חייבים ליישם טכנולוגיות
    מתקדמות לפירוקם.

    כאן (לחצ/י!) לדוגמה מתוארת טכנולוגיה 'ירוקה' טבעית המשלבת טיהור שפכים ביולוגי
    יעיל, יחד עם השמדת
חיידקים פתוגניים, פירוק מרכיבים כימיים במים (המזיקים לצמחים)
    ויחד עם שלבים נוספים של סינון שערות, שומנים,
חומרים אורגניים מוצקים וכד'.


ו.  התהליך הטכנולוגי הנדרש לטיהור איכותי של מים אפורים עפ"י החוק הנהוג כיום הוא
    משוכלל ומורכב. הטכנולוגיה מס' 3 לעיל הקרויה "בי-ירוק"
מיושמת במערכת יעילה מאוד
    לטיהור מים אפורים שעקב יעילותה היא מותאמת לטהר גם את כל השפכים בבית - המים
   האפורים
  יחד עם המים השחורים. כאן באתר מתוארות טכנולוגיות יעילות נוספות לטיהור
   שפכים ומים אפורים.


ז.  טיהור כל השפכים בבית - המים השחורים - מפיק כ-170% יותר מים מאשר טיהור מים
    אפורים בעוד שתוספת
העלות לשידרוג מערכת מים אפורים למערכת מים שחורים (מי
    שופכין) היא רק כ-20% עד 60% !


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

המחירים מופיעים בדף זה. גללו למעלה.
לפרטים נוספים ולמענה מהיר ומקצועי פנו בדואר האלקטרוני:

   This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
עוד מידע בנושאים קרובים:
לחצ/י כאן:
 ההבדלים בין מים שחורים או אפורים ומערכות לטיהורם

לחצ/י על: טיהור מים שחורים
לחצ/י כאן כדי לקרוא על פילטר למים אפורים
לחצ/י כאן כדי לקרוא על: מיחזור מים ביתי
לחצ/י על הקישור כדי לקרוא על מערכת בי-ירוק לטיהור שפכים אפורים או שחורים
לחצ/י על הקישור כדי לקרוא על
10 הדיברות לשימוש במים אפורים